“Берел” мемлекеттік тарихи - мәдени музей - қорығының қызметкерлері Бұланты өзенінің бойына қар суының еруіне байланысты су тасқыны қауіпін алдын-алу мақсатында бөгеттер орналастырды.

Мемлекет басшысы Қасым-Жомарт Кемелұлы Тоқаевтың бастамасымен елімізде Таза Қазақстан ақциясы жүріп жатыр.

“Берел” мемлекеттік тарихи - мәдени музей - қорығы бұл акцияны қолдай отырып, 18 сәуір - Халықаралық ескерткіштер мен тарихи орындар күні және 20 сәуір-

Киелі мекен күніне орай музей-қорық аумағында тазалық жүргізді.

Бұл акцияны қолдаудағы басты мақсатымыз - экологиялық мәселелерге назар аудару, тарихи ескерткіштерді сақтау және мәдени мұраны қорғау болып табылады.

Мәдениет және ақпарат министрлігіне қарасты “Берел” мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығында 18 сәуір - Халықаралық ескеркіштер мен тарихи орындар күніне орай, ғылыми-зерттеу жұмыстарын қорытындылауға арналған отырыс өтті.

⚜️“Берел” музей-қорығы 2021-2023 жылдарға арналған ғылым, ғылыми-техникалық бағдарламаларды бағдарламалық-нысаналық қаржыландыру бойынша конкурсқа қатысқан.

✅ 2021 жылғы 24 мамырдағы «Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласындағы зерттеулер» басым бағыты бойынша Ұлттық ғылыми кеңестің № 8 отырысында Біздің музейдің 2 ғылыми жобасы Ұлттық ғылыми кеңестің оң шешімін алған болатын.

Аталмыш ғылыми жобалар:

1. Қазақ Алтайының б.д. І мыңжылдық басының ескерткіштері: Ұлы қоныс аударудың және Еуразияның этномәдени құрылымының бастаулары

2. «Тарбағатай тау етектері мен Шілікті алабының ежелгі ескерткіштері».

⚜️ Бағдарламаны іске асыру Қазақ Алтайының б.д. І мыңжылдығына (II-V ғғ.) тиесілі археологиялық ескерткіштерін кешенді зерттеу халықтардың жаһандық көші-қоны феноменінің бастауларының  және Еуразияның ауқымды бөлігіндегі этностар мен мәдениеттердің қалыптасуы жайлы ғылымы мен мәдениеті үшін маңызды әрі жан-жақты нәтижелер әкелді.

✅ Жобаны жүзеге асыру барысында 2021-2023 жылдары 17 ғылыми мақала шығарылып, «Қазақ Алтайының Хунно-сяньбэй ескерткіштері» тақырыбында монографиясы дайындалды. Музей-қорықтың қорына 165 жәдігер өткізілді.

✅ Екінші ғылыми жоба бойынша, Тарбағатай тау етектерінің қола, ерте темір дәуіріне жататын ескерткіштер туралы мәліметтер жинақталды.

⚜️ Қола және ерте темір дәуіріне жататын Айнабұлақ-Темірсу 1 қорымындағы екі археологиялық ескерткіштер зерттеліп, көрсетілген дәуірдегі халықтың өмірі мен дүниетанымы бойынша ауқымды ғылыми деректер алынды.

✅ Қазылған обаларға қайта рекультивация жұмыстары жүргізілді.

Наурызнаманың қорытынды күні “Берел” мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы жаңа жылды тұтас ел болып жаңа мақсат, жаңа үмітпен қарсы алудың символы ретінде жалпыұлттық экологиялық акцияны қолдау мақсатында музей-қорық аумағында тазалық жұмыстарын өткізді.

Наурыз мерекесі Катонқарағай төрінде тойланды. “Берел” мемлекеттік тарихи-мәдени музей-қорығы Аудандық әкімшілік және мекемелермен бірлесе “21 наурыз - Ұлыстың ұлы күні” атты мерекелік іс-шарасын өткізді. Аудан орталығында стильді этноауыл құрылып, “Берел” музей-қорығының қорынан этнографиялық заттармен безендірілді. Іс-шараға аудан тұрғындары мен қонақтары қатысып, мерекелік атмосфераны ән мен күй жалғастырды.

Қазір 149 қонақ және Бірде бір тіркелген қолданушы жоқ сайтта отыр